טוען...

הקלד ביטוי לחיפוש

אילוף כלבים

אילוף כלבים חשוב לנו כבעלים לכלב וגם לכלב עצמו לצורך הבנה והרמוניה בבית. אם לא ידעתם, כלבים מבויתים הם צאצאים של הזאבים, לכן ניתן לזהות תכונות גנטיות מקבילות לכלבים ולזאבים. בדומה לזאב גם הכלב חי בלהקה ויעשה הכל כדי לשמור ולהגן עליה, במקרה של כלבים מבויתים הלהקה היא בד"כ הבעלים ובני משפחתו.

כמו בטבע, לחיות הנמצאות בלהקה יש את זכר האלפא השולט והאחראי על הסדר בלהקה, כך גם בבית, הכלב צריך לדעת מי האלפא השולט, לכן במידה והכלב לא מאולף ואין דמות דומיננטית, הכלב יקח על עצמו את המנהיגות וישלוט בבית.

במה זה מתבטא אתם שואלים? בזמן הטיולים הכלב עלול למשוך לכיוון שמתאים לו (ראיתם כאלה שהכלב לוקח אותם לטיול?), לנבוח על אנשים, חיות או רכבים (כמובן לצורך הגנה ושמירה על הלהקה), המיטה והספה ישמשו את הכלב, ובמידה והשארתם שאריות מזון על השולחן הכלב ידאג "לנקות". לכן רצוי ומומלץ לאלף את הכלב מבעוד מועד.

מה ההבדלים בין סוגי אילוף כלבים

ישנם מספר סוגי אילוף כלבים, כל אילוף בהתאם למטרה שאנו מציבים. ישנם אנשים אשר בוחרים לבצע אילוף עצמי בשלב אילוף גורים, אך חשוב לזכור שאילוף לוקח זמן רב ודורש סבלנות ועיקביות מצד הבעלים.

 • אילוף גורים – כלל לא בטוח שאנו משתמשים בביטוי הנכון, אולי, נכון יותר השם חינוך גורים, אך משום ענייני שיווק רוב המאלפים משתמשים בביטוי אילוף גורים, אז מה נכנס בתוך חינוך גורים.
  חינוך הגור לעשיית צרכים רק מחוץ לבית.
  לא לבכות גם כאשר אנחנו הולכים לעבודה – מניעת יללות ונביחות.
  שמירה על החפצים בבית – כלב שלא יודע לשמור על החפצים בבית עלול להרוס את הספה, נעלים, שמיכות ועוד…
  ודברים נוספים כמו לא לקפוץ על אנשים, ישנם כאלה שרוצים לחנך את הכלב לא לעלות לספה או מיטה, לישון רק במקום שהגדרנו עבורו, אחרים רוצים ללמד את הכלב לא לעשות בורות באדמה (בבתים פרטיים כמובן) ועוד….
 • אילוף בסיסי – בהמשך לחינוך גורים, קיים האילוף הבסיסי, אילוף זה מתמקד בתפקוד תקין של הכלב בעת יציאה למרחב הציבורי. באילוף זה מלמדים את הכלב פקודות כמו: שב, ארצה, הישאר, רגלי, למקום, אליי ועוד.
 • אילוף מתקדם – מלמדים את הכלב את אותם הפקודות והמשמעת כמו באילוף בסיסי ללא רצועה. בנוסף מלמדים סירוב למזון, ציות לפקודות מרחוק ועוד.

אנשים רבים חושבים שלא ניתן לאלף כלבים בוגרים, אז יש לנו חדשות עבורכם ניתן לאלף כלבים בכל גיל. אלא אם כן אתם רוצים לאלף כלב שמירה ותקיפה ששם הסיפור כבר אחר.

אילוף כלבי שמירה

כלבים לצורך שמירה ותקיפה צריכים להיות מגזעים (לא כל כלב מתאים לתפקיד): רועה בלגי, רועה גרמני, רועה הולנדי, רוטווילר, דוברמן או טרייר רוסי שחור. כאשר כלבים אלו עוברים מבחנים לאיתור הפוטנציאל לפי דפוס התנהגות בין הגילאים 4 – 7 חודשים.

במידה והכלב עונה על הדרישות מתחילים תהליך אילוף יסודי ארוך וקשה. הכולל אילוף בסיסי ומתקדם ורק לאחר שליטה בנושאים שבאילוף מתקדם, מתחילים לעבוד על כושר גופני, מרדף אחר חשוד, נשיכה לפי פקודה, התבייתות על אובייקט, ריכוז תחת רעש חזק או מרתיע (כגון יריות), עמידה בתנאים של לחץ פיזי נפשי ועוד. חשוב לציין שכלבים אלו הם כלבי עבודה.

אילוף כלבים עם הפרעות התנהגות

אילוף כלבים צריך להתבצע על ידי מאלפי כלבים מקצועיים בעלי תעודות וניסיון בתחום. אילוף אצל "מאלף" זול יכול לגרום לתוצאה הפוכה אצל הכלב, להתנגדויות והפרעות התנהגות, לצערנו במקרים כאלה יש צורך באילוף מתקן לכלבים עם הפרעות התנהגות.

חשוב לציין, הפרעות התנהגות אצל כלבים יכול להיות מסיבות רבות, כלבים שננטשו ובעלי חרדות נטישה, כלבים ששימשו לצורך קרבות כלבים, כלבים שעברו התעללות נפשית ופיזית, כלבים אלה בד"כ נלקחים לשיקום ע"י עמותות הקיימות בישראל ושם הם יקבלו שיקום ארוך ומייגע.

תגובות

Your email address will not be published. Required fields are marked *

עוד בחיות המחמד בהומלס:  כלבים למסירה   חתולים למסירה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות